Wielka Kopa 871 m n.p.m.

data zdjęcia : 07.05.2011

Trasa wędrówki: 07.05.2011

Kowary – Wojków – Wilczysko (kamienna ławka) - Przełęcz Rudawska (739m) - Rozdroże pod Bielcem (779m) - Rozdroże pod Bielcem-Hala Krzyżowa - Przełęcz Rędzińska(723m) - Wielka Kopa(871) – Kolorowe jeziorka – Mniszków – Głaziska Janowickie – Bolczów – Janowice Wielkie.

Łącznie 33 pkt GOT. Wycieczka odbyta z  Alkiem.

 

Trasa wędrówki: z Piotrem   z 13.08.2022 pochmurno -mgła, krótkie mgnienie deszczu

 Dojazd z Piotrem i jego mamą do skrzyżowania szosy ze szlakiem zielonym w Rędzinach.595 m n.p.m (przy przystanek PKS „Rędziny nr 32”)

Start godz 10:59

Idziemy szlakiem zielonym, za wsią schodzimy ze szlaku aby po chwili wrócić na szlak zielony. Przed szczytem doszedł szlak żółty.

Zielono/żółtym dochodzimy na szczyt- Wielka Kopa- 870 m n.p.m – Dystans 1,64 km 1486 kroków podejście 44 min 18sek

Zdjęcia na szczycie 11:45-11:54

Powrót o 12:49 -tylko zielono/żółtym potem zielonym do przystanku PKS „Rędziny nr 32”

Zejście 2,03km  2886 kroków 55 min

Odjeżdżam z mamą Piotra do Kowar

 

Poniżej opis z pl.Wikipedia.com

Wielka Kopa (niem. Scharlachberg, krótko po wojnie Szarlach, Wielka Góra) – czwarty po Skalniku, Dziczej Górze i Wołku pod względem wysokości (871 m n.p.m.) i najwyższy we wschodniej części szczyt Rudawach Janowickich.

Opis  Wielka Kopa położona jest we wschodniej części Rudaw Janowickich, na wschód od głównego grzbietu. Stanowi zwornik z którego rozchodzą się promieniście w kilku kierunkach długie ramiona zwieńczone wierzchołkami. Tworzą one wraz ze szczytem Masyw Wielkiej Kopy. Ku północnemu zachodowi odchodzi grzbiet, który poprzez Stróżnik i Przełęcz Rędzińską łączy się z głównym grzbiet Rudaw Janowickich w masywie Dziczej Góry. Ku północy odchodzą krótkie grzbieciki oddzielone dopływami Mienicy i kończące się nad Wieściszowicami. Ku północnemu wschodowi odchodzi najdłuższy grzbiet, w którym znajdują się Mnichy, Sowia Górka i zakończone Ostrą nad Bobrem w Marciszowie. Ku wschodowi poprzez szerokie siodło łączy się z Górami Lisimi w Kotlinie Kamiennogórskiej (Kotlinie Marciszowskiej). Wreszcie ku południowi odchodzi grzbiet z Czubatą, Szubieniczną i zakończony Kozimi Górkami nad Pisarzowicami.

Przed 1945 r. na szczycie znajdowała się 15-metrowa drewniana wieża widokowa. Obecnie nie pozostał po niej żaden ślad, a szczyt jest prawie całkiem zarośnięty. Aktualnie planuje się budowę nowej wieży.

Budowa geologiczna Masyw Wielkiej Kopy zbudowany jest ze skał metamorficznych wschodniej osłony granitu karkonoskiego. Są to łupki serycytowo-chlorytowo-kwarcowe, łupki kwarcowo-albitowo-chlorytowe, amfibolity i łupki amfibolitowe powstałe w dolnym paleozoiku. Tworzą one szereg skałek i urwisk na szczycie i zboczach. U wschodnich i południowych podnóży na skałach metamorficznych zalegają dolnokarbońskie skały osadowe, należące do zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej: zlepieńce i piaskowce.

Ochrona przyrody Wzniesienie położone jest na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

 

Szlaki turystyczne

Przez szczyt Wielkiej Kopy prowadzą dwa szlaki turystyczne:  zielony - Kowary - Skalnik – Czarnów - Rędziny - Wielka Kopa - Wieściszowice - Marciszów

szlak turystyczny żółty – Kamienna Góra - Raszów – Wielka Kopa – Wołek – Janowice Wielkie