KOWARSKA SKAŁA 

data: 10.04.2022r lekki grad

trasa wędrówki:

Kowary ul. Jeleniogórska 1 - Osiedle Wichrowe - bezdroża pól - skrzyżowanie z zielonym szlakiem z Kowar na Skalnik - droga leśna - Skałka Kowarska. Do Skałki nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Mój dystans do podnóża skałki 4366 kroków / 40 min.

Skała ma wysokość około 17 m. Na szczyt skałki prowadzą wykute w skale schody. Brak poręcz, schody są wykute ponad podnóżem skał. Dlatego nie tak łatwo tam wejść. Brak też barierek  Na szczycie skałki mamy ograniczony widok na fragment Karkonoszy (m.in. Wołowa Góra i Śnieżka) i fragment  Kowar. Niestety w dniu dzisiejszym miałem beznadziejną pogodę.

Pd-wsch. część Skałki Kowarskiej warta obejrzenia dla jej oryginalnych kształtów.

W czasie wycieczki usłyszałem syrenę z Kowar  ( rocznica).

Powrót- Do szlaku zielonego- zielonym do Ratusza w Kowarach >  ul. 1go Maja do ul. Jeleniogórskiej.             

Jesienna panorama Karkonoszy ze Skałki Kowarskiej

Poniżej opis z "Słownik Geografii Turystycznej Sudetów - Rudawy Janowickie" - pod redakcją Marka Staffy

KOWARSKA SKAŁA

Heptner Berg, Exner Stein, Exnerstein, Kowarska Skała.

Okazała skałka na zakończeniu pd.-zach., krótkie­go ramienia Skalnika, schodzącego w widły źródliskowych potoków  Bystrej. Wyrasta pod szczytem słabo zaznaczonej kulminacji, na wys. ok. 540-550 m, w postaci 17 m wys. urwiska, udostępnionego kilkudziesięcioma stopniami wykutymi w skale. K.S. jest zbud. z waryscyjskich granitów z żyłami lamprofirów. U zach. podnóża K.S., przy Starym Trakcie Kamiennogórskim, jest wyrobisko d. kamieniołomu, w którym w peg­matytach występuje gadolinit oraz kochezyt i pinitoid. Zbocze porasta las świerkowy, u podnóża ciągną się podmokłe łąki. Skrajem lasu prowadzi granica Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Skałka stanowi ograniczony punkt widokowy na  Kowary na tle Karkonoszy.

U podnóża Kowarskiej Skały prowadzi Starym Traktem Kamiennogórskim zielony szlak z Kowar na Skalnik.

Do skały krótka wycieczka z Kowar