Krzyż pokutny w Miedziance

data: 28.04.2022r

Trasa wędrówki:

z Janowic Wielkich do Miedzianej Góry. Potem powrót do krzyża pokutnego, który stoi na łące poniżej Browaru w Miedziance. Na krzyżu wykuty napis „MEMENTO”.

Na płn. widok na góry Ołowiane w paśmie gór Kaczawskich

Widok spod krzyża pokutnego w kierunku Janowickich Garbów, Gór Sokolich i Karkonoszy (widoczna również Śnieżka)

 Krzyż był widoczny z szosy z Janowic Wielkich do Miedzianki. Dojście od szosy lekko wydeptane. Ze względu, że krzyż otoczony jest łąkami to latem zboże może go ukryć.

Krzyż ten jest najstarszym zabytkiem Miedzianki. Według podań, wystawienie związane było z morderstwem jakiego brat dopuścił się na bracie.

Od Krzyża pokutnego do PKP w Janowicach Wielkich -2140 kroków (1,5km). Bez szlaków. Powrót Autobusem do Kowar.

     Poniższy opis grupabiwakowa.pl

Krzyże pokutne były częścią kary i pokuty jaką musiał odbyć morderca. Dodatkowo musiał opłacić koszty pogrzebu, łożyć na utrzymanie rodziny zabitego, odbyć pielgrzymkę do miejsca świętego, a na sam koniec musiał ustawić krzyż pokutny. Krzyż pokutny w Miedziance z rytem "Memento" jest najstarszym zabytkiem miasteczka, którego już dzisiaj nie ma. Miedzianka leży w Sudetach, w Rudawach Janowickich. Miejsce to było miasteczkiem górniczym, po II wojnie światowej wydobywano tu uran, który następnie wysyłany był do Związku Radzieckiego. Sieć tuneli przebiegała pod domami mieszkalnymi i w końcu miasteczko zaczęło się zapadać. Szkody były tak wielkie, że mieszkańców wysiedlono na Jeleniej Góry.

Legenda mówi, że tutejszy krzyż to kara za mord brata, a Przelanie braterskiej krwi miało ściągnąć na miasteczko klątwę.

 

Do krzyża pokutnego -zaznaczony nr 5-dotarliśmy wracając z Miedzianej Góry -trzeba zejść z szosy i dotrzeć  łąką( bez ścieżki).