Piec i Skalny Most

 PIEC

 Backofen Stein, Friedrich Wilhelm Stein, Backofenstein, Piec.

  Jedna z najokazalszych i najpopularniejszych skałek w Rudawach Janowickich. Zbud. z waryscyjskiego granitu porfirowatego ze skaleniami i żyłą aplitów. Skałka charakteryzuje się wysokim poziomem promieniotwórczości naturalnej. Wznosi się w  Dolinie Janówki, na pr. brzegu I. dopływu  Janówki, w sąsiedztwie  Malinowej, Skalnego Mostu i innych bezimiennych skałek, u pn.-zach. podnóża  Wołka. Wyrasta w postaci potężnego masywu-baszty o dość obłym wierzchołku, na wys. ok. 570 m. Górna część skały, udostępniona stopniami i zabezpieczona barierką, stanowi ograniczony punkt widokowy na Dolinę Janówki i jej otoczenie. W stronę potoku opada ok. 20 m wys. urwiskiem, górą gładko zaokrąglonym, niżej podciętym obszernymi okapami. Stoi w lesie świerkowym, u jej podnóża znajduje się niewielka polanka, tradycyjne miejsce biwakowe. Leży na terenie Rudawskigo Parku Krajobrazowego. Do 1945 r. była pomnikiem przyr. Piec. jest najlepiej widoczny z przeciwległego zbocza  Starościńskich Skał.

    Nazwa skałki, nawiązująca do okapów, powstała podobno w okresie wojny 30-letniej, gdy chowali się i biwakowali tu chłopi z okolicznych wsi, uciekający z dobytkiem przed żołnierzami. W końcu XIX w. skałce nadano imię kr. Fryderyka Wilhelma.

  Obok Pica prowadzi szlak niebieski E 3 ze Szwajcarki przez Wołek na  Skalnik.

 

SKALNY MOST

Felsenbrücke, Rabenklippe, Zwillingfelsen, Skal­ny Most.

   Jedna z najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych grup skalnych Rudaw Janowickich. Znajduje się w  Dolinie Janówki, a ściślej w jej odgałęzieniu. Wyrasta u pn.-zach. podnóża  Dziczej Góry na wys. ok. 600-620 m. Tworzy ją wąską grzęda skalna o dł. ok. 30 m i wys. przekraczającej 20 m, wychodząca ze zbocza. Zbud. jest z waryscyjskich granitów z żyłą aplitów. Skały Skalny Most charakteryzują się zwiększonym promieniowaniem radioaktywnym. Silnie spękane pionowo skały kończy smukła turnia oddzielająca się w górnej części od reszty masywu, połączona z nim tylko wąskim naturalnym pomostem skalnym, pod którym jest duże okno. Dało to asumpt nazwie. Skalny Most stoi w rzadkim lesie świerkowo-bukowym, nieco powyżej asfaltowej drogi leśnej. Po jej dru­giej stronic wznosi się  Malinowa  i  Piec.Leżą na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Pomimo znacznych rozmiarów i interesującej formy, Skalny Most  ustępował atrakcyjnością Piecowi, który częściej opisywano. Skałka jest łatwo dostępna od góry, natomiast jej ściany stanowią teren wspinaczkowy. Na Skalnym Moście była umieszczona niem. tablica pamiątkowa.

     U podnóża Skalnego Mostu prowadzi nieb. szlak E 3 ze Szwajcarki przez  Wołek na  Skalnik.

opis z "Słownik Geografii Turystycznej Sudetów - Rudawy Janowickie" - pod redakcją Marka Staffy

Trasa z Strużnicy przez Fajkę-Pieklisko-Starościńskie skały - Piec (nr 6) i Skalny Most (nr7)